Bosna Hersek-Kış Turizmi

Bosna Hersek-Kış Turizmi

Kaliteli ve devamlı kar yağış ile Kasımdan Marta kadar Bosna Hersek’teki dağlar kış sporları için harika bir iklim sunmaktadır. Saraybosna’da yapılan XIV. Kış Olimpiyat Oyunlar o zamana kadar ki yapılmış en başarılı Olimpiyat oyunlarıdır. O günler çoktan gitmiş olmasına rağmen, kaliteli meyiller hâlla oradadır. Saraybosna’nın Bjelasnica, İgman ve Jahorina dağlarına olimpiyat kayak ruhu dönmektedir.

Çeşitli alanlarda hizmet veren yeni ve modern konaklama tesisleriyle Saraybosna’daki kayak merkezi yine güneydoğu Avrupa’da bulunanların en iyisidir. Bu dağların son zamanlarda gözdesi olan yeni sporları snowboarding, snow shoeing, cross country ve tour kayak eğlenceli kış programlarında bulunmaktadır. Bosna Hersek’te kayak merkezleri sadece Saraybosna’da bulunmamaktadır. Aksine, eski bir şehir olan Travnik’e yakın Vlaşiç Dağı Orta Bosna’daki en iyi kayak merkezine sahiptir. Yeni ve modern oteller ve pansiyonlarla Vlaşiç Dağı’nın Bosna Hersek Turizminde önemli bir yeri vardır.

Batı Bosna’da iki tane önemli kayak merkezi bulunmaktadır. Kupres Dağı ve Blidinje Doğa Parkı çok geniş ve boş olan araziler üzerinde bulunmaktadır. Bu iki kayak merkezinin avantajlarndan birisi de batı ülkelerine çok yakın olmasıdır.

Bosna Hersek’te kayak yapmanın hızlı, eğlenceli ve ucuz olması Bosna Hersek’teki kayak merkezlerini yabancı turistler için önemli bir destinasyon haline getirmiştir.