Saraybosna, Hafıza’sını kazandı

Saraybosna, Hafıza’sını kazandı

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da şehrin sembollerinden biriydi tarihî Viyeçnitsa Kütüphanesi. Boşnak, Sırp, Hırvat ve Yahudilere ait elyazması ve önemli eserlerin bulunduğu yaklaşık 6 milyon kitap ve ulusal arşivin saklandığı kütüphane, “ülkenin hafızası” konumundaydı. Ta ki Bosna’daki savaş sırasında Sırplar tarafından yakılana ve yaklaşık 2 milyon eser yok olana kadar.

Saraybosna’yı kuşatan aşırı Sırp milliyetçilerinin 1992′de açtığı ateş sonucu çıkan yangından 20 yıl sonra tarihî kütüphanenin dış cephesindeki restorasyon çalışmaları tamamlandı ve eski görünümüne kavuştu. Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Aliya Behmen, yaptığı açıklamada, dış cephesi eski görünümüne kavuşan Viyeçnitsa’nın açılışının 2014 yılının Mayıs ayında yapılacağını söyledi. İlk restorasyon çalışmaları 1996′da Avusturya’nın sağladığı 750 bin Euro destekle başlayan kütüphaneye, Avrupa Birliği de 2005 ve 2009′da tamamlanan aşamalarda 5 milyon Euro yardım yaptı. Restorasyonun yine Avrupa Birliği tarafından finanse edilen dördüncü aşamasının ihalesi de yaklaşık 5 milyon Euro civarında olacak. Tarihî kütüphanenin tüm restorasyon çalışmaları toplam 11 milyon Euro’ya mal olacak.

2014′TE HİZMET VERECEK

Endülüs mimarisiyle yapılan ve “Viyeçnitsa” olarak bilinen tarihî bina, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu zamanında, tarihî Başçarşı’nın hemen arka tarafında 1892-1896 yıllarında inşa edilmişti. Açılan ateş sonucu çıkan ve 3 gün boyunca devam eden yangında, 155 bini elyazması, ülkenin ulusal arşivlerinin de bulunduğu yaklaşık 2 milyon eser yok oldu. Yangın, savaş sırasında sürdürülen vahşetin yankılarının devam ettiği sırada pek dikkat çekmedi, ancak savaşın ardından Bosna bu yangınla adeta “hafızasını yitirdi”. Savaşın hemen ardından binanın yeniden eski görünümüne kavuşturulması için başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor. Dış cephesinin restorasyonu biten binanın Mayıs 2014′te hizmete açılması planlanıyor. Kaynak: AA

Leave a Comment