Bosna Hersek’te yüzyılın en büyük sel felaketi

Bosna Hersek’te yüzyılın en büyük sel felaketi

Bosna Hersek’te aşırı yağışlar nedeniyle nehirlerin taşması sonucu meydana gelen son 120 yılın en büyük sel felaketinin bilançosu artmaya devam ediyor. Selde ölenlerin sayısı 30’u geçti. Bosna’da nüfusun neredeyse çeyreği selden etkilenmiş durumda.

Bosna Hersek’i oluşturan iki entiteden biri olan Federsyon’da Maglay, Sanski Most ve Jepçe kentinin Jelyezno Polye köyünde 4 kişi hayatını kaybetti, ülkenin diğer entitesi olan Bosna Sırp Cumhuriyeti’nde ise şu ana kadar 15 kişi yaşamını yitirdi.

Sel felaketinden dolayı şu ana kadar Bosna Hersek’te 30 000 kişinin yerinden tahliye edildiği bildirildi.

Bosna Hersek’in kuzeyindeki Bosanski Şamats ve Brçko kentleri hariç, ülke genelinde su seviyelerinde düşüş yaşanırken, Hırvatistan’ın Slavonski Brod ve Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ın da Sava Nehri’nin taşması nedeniyle sel tehlikesi altında olduğu belirtildi.

rtvze 16 05 2014 from nejro alijevic on Vimeo.

Bu arada, sellerden en çok etkilenen Bosna Hersek ve Sırbistan bölgelerine başta Türkiye olmak üzere, Karadağ, Makedonya, Hırvatistan ve Slovenya başta olmak üzere, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden yardım konvoylarının yola çıktığı öğrenildi.

Ayrıca, Avusturya, ABD, Almanya, Holanda, İsveç, Slovenya, Danimarka, Belçika, Norveç, İsviçre ve diğer ülkelerde yaşayan Bosna Hersekliler de ülkelerindeki sel felaketinde mahsur kalan vatandaşlara yardım etmek için seferber oldu. Avusturya ve Slovenya’daki Bosna Hersek diyasporası gıda, battaniye ve diğer temel ihtiyaçlarından oluşan yaklaşık 40 tonluk yardımın yarın Bosna Hersek’e ulaştırılması bekleniyor.

Erdoğan İzzetbegoviç ile görüştü

Öte yandan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sel felaketi ile ilgili Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç ile telefonda görüştü.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın görüşmede İzzetbegoviç’e, Türkiye hükümetinin Bosna Hersek’e, sel felaketiyle mücadelesinde yardım teklif ettiği bildirildi.

Sellerde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı mesajını ileten Başbakan Erdoğan’ın, Türkiye’nin Bosna Hersek’e ilaç ve gıda konusunda yardım göndermeye devam edeceğini bildirdiği kaydedildi.

İzzetbegoviç’in de zor gününde Bosna Hersek’i yalnız bırakmaması ve dayanışma göstermesinden dolayı Başbakan Erdoğan’a teşekkür ettiği belirtildi.

Türkiye her türlü yardıma hazır

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç ile görüştüğünü, Sırp yöneticilerle de sürekli temas halinde olduklarını kaydetti.

Davutoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bosna-Hersek ve Sırbistan’da meydana gelen sel felaketi ile ilk dakikadan itibaren yakından ilgileniyoruz. Gerek ilgili kurumlarımız, gerekse bölgede görevli askeri birliklerimiz her türlü yardıma hazırlar. Soma’nın acısını yüreğinde hisseden Balkan halklarının her ihtiyacı ile ilgilenmek için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz.”

AFAD Bosna Hersek’e uzman ekip gönderdi

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan dahil olmak üzere, Batı Balkanları etkisi altına alan sel ve su baskınları karşısında, uluslararası desteğe ihtiyaç duyan bölge ülkelerine, Türkiye’nin yardım eli uzattığı belirtildi.

Afet ve acil durumların koordinasyonundan, Türkiye’nin, insani ve acil yardım konusunda “ortak gücü”nün harekete geçirilmesinden sorumlu AFAD’ın, sel ve su baskınları ile ilgili, bölgenin ihtiyacını tespit etmek, yardımların nitelik ve niceliğini belirlemek, yerinde koordine etmek üzere bir heyeti Bosna Hersek’e gönderdiği bildirilen açıklamada, AFAD Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi’nin, yardımları etkin bir şekilde yönetebilmek için, Türk ve yabancı kuruluşlarla temsilciliklerle sürekli temas halinde olduğu, çalışmaların kesintisiz sürdüğü kaydedildi.

Kaynak: Aljazeera Türk, AA, BosnaHersek.info

Leave a Comment