Una nehrinin Kostelski Buk şelalesi büyülüyor

Una nehrinin Kostelski Buk şelalesi büyülüyor

Una Milli Parkı sınırları içerisindeki şelale, Bosna Hersek’in kuzeybatısında bulunan Bihaç ve Bosanki Novi kentleri arasından Una nehrinin Bosanska Krupa kentindeki kanyona dökülen, 24 metre yükseklikteki doğal harika olarak dikkati çekiyor.

Tarih boyunca kitap ve şiirlere konu olan Una nehri, geceleri öne çıkan yeşil ve mavi tonlarının zenginliğiyle ziyaretçilere görsel bir şölen sunuyor.

Una Milli Parkı, ormanlık alanları, şelaleleri ve irili ufaklı gölleriyle yeryüzündeki cenneti andırırken, gelen turistlere de rafting, kürek, kano ve sualtı sporları gibi farklı aktiviteleri deneme imkanı veriyor.

Bosna Hersek’in güneybatısındaki Una-Sana Bölgesindeki Una Nehri bölgenin en eski nehridir. Bölgenin tarihinde zümrüde benzeyen suları hakkında pek çok şiir, şarki, peri masalları ve kitaplar yazılmıştır. Orası ailelerin çocuklarını büyüttüğü, tatillerin geçirildiği ve aşkların yaşandığı bir yerdir. Günlük yaşamın bir parçasıdır.

Hiç şüphe yok ki Bosna Hersek’te en çok korunan nehir Una’dır. Çünkü insanlar ona aileden biri gibi bakar ve korurlar. Uzun rüzgârlı yatağı, birçok kasabanın içerisinden geçerek 200 km uzanır ve heybetli kanyonlar oluşturur.
Ulaşım: Rafting ve diğer extrem sporlar için en uygun yer, Bihac(Una-Sana Bölgesinin ana şehri) kuzeybatıda 30 km’deki Bosanska Krupa’dır. Buraya en iyi Hıvatistan’daki Zagreb’ten veya Saraybosna’dan ulaşılabilir. İki yerden de otobüs seferleri vardır.
En iyi zaman: Yıl boyu. Rafting en iyi mayıstan eylüle kadar yapılır, Una Regata (rafting yarışması) temmuzdadır.
Konaklama: Oteller, pansiyonlar özel konaklama ve kamp yerleri bulunabilir.
Öneriler: Yerel operatörler aracılığıyla rafting yapılmalıdır. Una’da yetişen insanlar üzerinde bu nehrin çok büyük bir etkisi vardır.
Una Nehrinde yapılan aktiviteler:

  • Rafting: Her seviyeden insanlar için rafting imkanı(amatörlerden profesyonellere).
  • Kayak: Kayak kulüpleri ve tur operatörleri, kayak kiralama, eğitim ve rehberli tur imkânı sağlamaktadır.
  • Yamaç paraşütü: Una kanyonlarında yamaç paraşütü imkânı bulabilirsiniz.
  • Balık tutma: Una balıkçılar için müthiş bir yerdir. Yerel bir lisans gereklidir.