Sinemaseverler Saraybosna’ya

Sinemaseverler Saraybosna’ya

Bosna Hersek’te yaşanan savaşın izlerini silmek ve ülkenin başkenti Saraybosna’yı eskisi gibi kültür ve sanat ile tekrar buluşturmak için, 1995 yılında sanatçıların girişimiyle başlatılan Saraybosna Film Festivali, 16 Ağustos’ta başlayacak.

Bu yıl 19’uncusu düzenlenen Saraybosna Film Festivali 16 Ağustos’ta. Halk Tiyatrosu binasında, Bosna Hersekli Oscar ödüllü yönetmen Danis Tanoviç’in, 63. Berlin Film Festivali’nde 2 Gümüş Ayı kazanan “Epizoda u Zivotu Beraca Zeljeza” (Demir Toplayıcısının Hayatından Bir Kesit) filminin gösterimi ile başlayacağını ve 24 Ağustos’a kadar çeşitli etkinliklerle devam edeceğini kaydetti.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da festivalin Bosna Hersek yapımı bir filmle başlayacak olmasından büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Purivatra, festival boyunca İspanyol yönetmen Pablo Berger’in 6 ödüllü “Blancanieves”filmi ile 63. Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı alan Amerikalı yönetmen David Gordon Green’in “Prince Avalanche” filmi gibi çok sayıda ünlü yapıtı da Saraybosnalı sinemaseverlerle buluşturacaklarını belirtti.

Purivatra, sinemaseverlerin ayrıca, festival kapsamında, Bosna’daki savaşta Boşnak arkadaşı Alen Glavoviç’i 4 Sırp çetniğin elinden kurtarırken hayatını kaybeden Sırp asıllı Bosna Hersekli amatör sinema oyuncusu Srcan Aleksiç’in hayatını anlatan Sırbistanlı ünlü yönetmen Srcan Goluboviç’in Krugovi (Çemberler) isimli filminin de izleyicilerle buluşturulacağını bildirdi.

Saraybosna Film Festivali’ne geçmiş yıllarda aralarında, Angelina Jolie, Brad Pitt, Morgan Freeman, Saadet Işıl Aksoy, Semih Kaplanoğlu, Engin Günaydın, Nuri Bilge Ceylan ve Wim Wanders gibi çok sayıda ünlü sima katılmıştı. Kaynak: www.stargazete.com