Bosna Hersek Turizm

Daha fazla bilgi: https://www.bosnahersek.info

Bosna pek çok kültürün ve medeniyetin geciş yeri olmuştur. Bu özelliğinden dolayı Güney Avrupa ülkeleri arasında büyüleyici bir yere sahiptir. Bosna’da yaşayanlarin pek çogu Slav ve İlir kökenlidir. Slav kabileleri 6. yy’da gelmiş ve bütün Balkanlara yerleşmiştir. İlirler daha önce Bosna’da yerleşmişler. Bosnanın doğal güzelliğini hem arazisinde hem de insaninda farkedebilirsiniz.

Bosna Hersek önceki Yugoslav cümhüriyetlerinde etnik karışıma en fazla sahip olan ülkedir. Bugün Avrupa’da bununla övunç duyar. Zor zamanlar geçmis, savas atlatılmış geciş dönemi bitmiştir. Bu çesitlilik şu an çevre-turizmi, kültür, tarihi zenginlik ve misafırperverliğe dönüşmüştür. Burasi öyle bir ülkedir ki Osmanlı camiisini, Yahudi sinagogunu, Katolik ve Ortadox kilisesini bir sokakta bulabileceğiniz bir yerdir.

Bosna’ya gelenler buranın, el değmemiş vahşi güzelliğinden ve misafırperverliğinden bahsederler. Küzeyden güneye, doğudan batıya herkes size misafirperverlikte yarış eder. Bu yüzden tanımadiğınız birisi size kahve ikram edip uzun süredir dostmuş gibi davranırsa şasırmayın. Pek çok turist burayı ziyaretinden etkilenmiş ve şaşırmıstır. Bosna Hersek doğal güzellikleriyle kültürel bir zenginliği olan bir ülkedir.

Geçmişten günümüze kadar Bosna Hersek’te Bizans, Batı Avrupa ve Osmanlı etkili olmuş ve bunlarla Slavlar ve İlirler arasında zaman zaman etnik çatışmalar olmuştur. Bosna’da antropolojik ve tarihi bölgeler vardır: ortak dil, ortak kaynaklar, benzer folklor oyunları yüzyıllar boyunca toplum hayatı içerisinde ahenk içerisinde devam etmiştir.

Günlük yaşamda öteden beri Bosna Hersekin çeşitliliği, beraberinde ideolojik farklılıklar meydana getirdi. Bu etnik siyasilerin görünmeleri sık sık istiların ve güç gösteriler öteden beri ötke netice verdi. Yaralar herzaman iyileşir , ülke herzaman yeniden kendini yeniler , çok farklı kültürler yine ayakta kalmaya çalışır . Bosna hersek yakılmış çok şey darmadağın edilmesine rağmen varlığını kalanlarla sürdürür, yeni varisleri o güzel Bosna Herseki geleceğe hazırlamaktadayız.

Az bulunan kültürlerin karışımı gülleye ait dağ arazilerinde Alpler olimpik kayakla, köyü zümrüt yeşili nehir, derin vadiler, karla örtülü Dinarik tepeler, yeşil kıta manzaraları ve Adriyatik sahili. Bosna Hersek doğa güzelliğiyle harikalar diyarı geniş kır manzaralan ile çevrilidir, ben sizi onun gizemli geçmisine davet ediyorum. Umarım sizde Bosna’ya gelince beğeneceksiniz Bosnanın sihirli güzelliklerini…

Leave a Comment