Sevdalinkalar ülkesi Bosna Hersek

Sevdalinkalar ülkesi Bosna Hersek

Geçtiğimiz hafta Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu kafilesiyle birlikte, Srebrenica Katliamı’nın 20. anma yılı nedeniyle düzenlenen geziye katıldık. Gitmekten her zaman büyük keyif aldığımız ülkeyi, Bosna Hersek’i ziyaret ettik.

 

Bosna Hersek herkesin gidip görmesini istediğimiz, kendinizi Türkiye’de gibi hissedeceğiniz sımsıcak bir ülke. Diyebilirsiniz ki, “Türkiye’de hissedeceksem niye gideyim?” Gidip gördüğünüzde eminim birlikte gitme olanağı bulduğumuz bir çok arkadaşımız gibi siz de “İyi ki gelmişim” diyeceksiniz.

 

Size yaptığımız geziyle bu güzel ülkeyi anlatmak istiyorum. Türkiye Bosna Hersek Fahri Başkonsolosu Ahmet Kemal Baysak’la tanıdığımız, sevdalısı olduğumuz bu güzel ülkeye ilişkin önce turistik bilgi vereyim, daha sonra güzellikleri paylaşayım.

 

Kentin rahatlatan ritmi

 

Bosna Hersek’in başkenti Sarajevo’da Turizm Ajansı tarafından Türkçe İngilizce basılmış bir kitapçıkta Boşnaklar ülkelerinin başkentini şöyle tanıtmışlar:  “Her şehrin kendine özgü bir ritmi vardır. Saraybosna’nınki ise hafif ve rahatlatıcı bir ritmdir. Saraybosnalılar genelde saatlerce kahve veya başka bir içecek eşliğinde arkadaşlarıyla otururlar ve bu bulaşıcı alışkanlık Saraybosna’nın ziyaretçilerine de çabuk geçer. Böylelikle ziyaretçiler Bosna Hersek’in başkentine yaptıkları ziyareti hayat ritmlerini yavaşlatmak ve buldukları boş vakitlerinin keyfini çıkarmak için kullanırlar. Saraybosna’da her şeyi bugün yapmak ve ziyaret etmek zorunda değilsiniz. Bazı şeyleri yarına da bırakabilirsiniz. Güzel bir günü Saraybosna’nın kafelerinden birinde rahat bir yer bularak ve vaktinizi hiç bir şey yapmayarak ya da neredeyse hiç bir şey yapmayarak geçirebilirsiniz…”

Saraybosna
Saraybosna

Hiç bir şey yapmasanız da keyif alabileceğiniz bir kent. Yemyeşil, tertemiz, suların her yerden çağıl çağıl aktığı… Sakin, güleryüzlü ve samimi insanlar, kulağınızda akordeon eşliğinde içinizi titreten Sevdalinkalar.

Kentin kalbi, Osmanlı’nın izlerini yansıtan 500 yıllık tarihi mekan Başçarşı’da tatlı esen rüzgarla burnunuza gelen lavanta kokuları…

 

İster vejeteryan olun isterseniz et düşkünü, her damak zevkine yönelik enfes lezzetler. Yollarda sıralanan peçenye (çevirme et) dükkanları, cevabiler, pişiler, sütün, kaymağın en güzeli, baklavanın kırk kat açıldığı, ülkenin her yerinde görebileceğiniz elma ağaçlarının lezzetini yansıtan tufahiyeler…

 

Osmanlı İmparatorluğu’ndan Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’na, kominist sistemden bugünkü modern mimariye kadar eşsiz örnekleri görebileceğiniz yapılar. Avusturya -Macaristan İmparatorluğu döneminde yapılan demiryolları hattında 130 yılı aşkın bir zamandır hizmet veren nostaljik tramvaylar…

sarajevo

Bosna Hersek “Tatilde nereye gitsem?” diyenler için eşsiz güzellikte bir rota. Yurt dışında “ekonomik” ve bir Avrupa ülkesi standardında tatil olanağı sunan Bosna Hersek her gidişinizde yüreğinizin ve aklınızın kalacağı nadir ülkelerden.

Film, tiyatro ve caz festivalleri, ünlü Başçarşı’daki hanları, Bedesten’i, birbirinden ilginç müzeleri, Ulusal Kütüphanesi, modern kafeteryaları, renkli gece yaşamıyla başkent Sarajevo, Osmanlı izlerinin canlı bir şekilde yaşadığı sanatçılar köyü Pocitelj, Tekija, UNESCO Dünya Kültür Miras’ı listesindeki Mostar, buz gibi suları, şarapları ve üzüm bağlarıyla ünlü Trebinje, şelaleleriyle başdöndüren Kakanj, acıların tanığı Srebrenica, dünyaca ünlü kayak merkezleriyle Bosna Hersek, Türklerin de oldukça ilgi gösterdiği sıcacık bir tatil rotası.

 

Nasıl gitmeli, nerede kalmalı?

Bosna Hersek’e uçakla gidecekseniz Türk Hava Yolları’nın (THY) ve Pegasus Havayolları’nın İstanbul aktarmalı uçuşları bulunuyor. Aktarmayla yaklaşık üç saatte varıyorsunuz başkent Sarajevo’ya. Sarajevo’nun dışında Mostar ve Tuzla’da havaalanları bulunuyor. Sarajevo’daki havaalanı kente yaklaşık 10 dakika uzaklıkta.

 

Ülkeyi ziyaret etmek için en ideal zaman, günlerin uzun olduğu Haziran-Temmuz ayları. Bosna Hersek kış aylarında kayak yapmak isteyenler için de iyi seçenek oluşturan bir ülke. Unutulmaz 1984 Kış Olimpiyatları’nın düzenlendiği ülkede kayak merkezlerinin olduğu çok sayıda tesis ve otel bulma olanağınız var. Her tarafın yemyeşil olduğu ülkedeki tesislerde kalanlar, bizim ülkemizden çok daha ucuza kayak tatili yapma olanağı bulunduğunu dile getiriyorlar.

 

Otoyolların yeni yeni yapıldığı ülkeye otobüs ve karayolu ile de gidilebiliyor. Oteller konusunda çok seçenek bulunan başkent Sarajevo’da, isterseniz 5 yıldızlı lüks otellerde, isterseniz küçük aile pansiyonlarında kalabilirsiniz. Uzun süreli kalacakların dayalı döşeli daireleri tercih ettiği başkentte modern, iyi düzenlenmiş evlerde bir aylık kiranın yaklaşık 450 – 500 liraya geldiği belirtiliyor. Başkent Sarajevo’ya o kadar çok Türk turist geliyor ki, kimi otellerde müşteriler rahat etsin diye, temizlik alışkanlıklarına göre tuvaletler bile gözden geçirilmiş.

 

Başçarşı yakınlarında yürüyüş mesafesinde çok sayıda tesis bulunurken, merkez dışında kaldığınızda ise tramvayla ya da taksilerle düşük bir ücretle kolayca istediğiniz yere gidebilirsiniz. Para birimi olarak Konvertibl Mark kullanan (KM) Bosna Hersek’te, 1 KM yaklaşık 1,5 TL’ye denk geliyor. Ülkede yemek içmek bir çok Avrupa ülkesine göre son derece ekonomik, hem temiz hem de çok leziz. Üstelik Türk damak tadına da çok uygun.

Kaynak: Saadet Erciyas, Kentyasam.com/BosnaHersek.info