Deprecated: get_currentuserinfo 4.5.0 sürümünden berikullanılmayacak! Yerine wp_get_current_user() kullanın. in /home/bosluh/public_html/www.bosnahersek.info/wp-includes/functions.php on line 5325

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/bosluh/public_html/www.bosnahersek.info/wp-content/themes/newscore/includes/functions/theme-images.php on line 149

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/bosluh/public_html/www.bosnahersek.info/wp-content/themes/newscore/includes/functions/theme-images.php on line 150
Tajan Doğa Parkı

Tajan Doğa Parkı

Bu çok güzel bölgenin koruma altına alınmasını Zavidoviçi bölgesindeki çevre dernekleri, dağ spor birlikleri, mağara kulüpleri ve çok sayıda çevre sevenleri olağanüstü enerji harcayarak başarmışlardır.

Bu bölgedeki dağların zirveleri Orta Dinarik Alpleri gibi yüksek değiller. Buna karşın, burada yoğun kozalaklı ağaçların ormanları ve sonsuz patika tepeleri doğa sevenlere doğa etkinlikleri için geniş alan sağlamaktadır.

Her şey burada başlangıç noktasındadır. Buradaki bir kaç menteşe akıllı organizasyonu var ve buradaki tutkuyla ve bilgiyle yaşayan eko turizmdeki gelişmelerden Bosna Hersek’teki diğer bölgelerin örnek almaları gerekir. Bosna Hersek’in kuzey bölgesinde birkaç güzel kanyondan bir tanesi Kanyon Macica’dır. Bu kanyonu Triyasik Kireçtaşı’nın su tarafından kesilmesi ile tektonik güçler şekillendirmiştir. Su kireçtaşından oluşan dağ kitlesini Masica ve Orta Kaya Yüz olarak adlandırılan iki parçaya bölmüştür. En derin bölümü 350 metre civarında. Çok yağışlı zamanlarda kanyon suyu tutamayarak Suvodol Deresini oluşturmuştur.

Bazı bölgelerde kanyonun zemini sadece 3 metre genişliktedir. Bu bölgeler daha önce en sık ormanlara sahip olmasına rağmen maalesef ormanı sömürmek amacıyla buralardaki ağaçların bir kısmı yok edilmiştir. Kanyon mağara açısından çok zengindir. Bu mağaralar ayıların kış uykusuna yatmaları için ideal bir yerdir. Masica kanyonunun sağ tarafındaki Kaya Yüz Masicka hemen hemen 250 metreye ulaşır. Tırmanıcılar ve dağcılar için burası ideal bir yerdir. Kaya yüzeyinin merkezinde olan çok sayıda küçük mağara serbest araştırma için eğlencelidir ama sadece yaz ayları boyunca yapılmaktadır, çünkü kış aylarında bu mağaralara ayılar yerleşmektedir.

Tajan Doğa Parkı bölgesinde yüzden fazla mağara ve çukur bulunmaktadır. Lukina Mağarasının yakın çevresinde mayıs ayında keşfedilen Orta Kaya Mağarası bulunmaktadır. Bu mağarada kubbeli güzel süslemeli odalar bulunmaktadır.